Program

The workshop is scheduled to start on Monday, July 23, 10:00 and to end on Friday, July 27, 15:00.

 
Preliminary Schedule

 

Monday, July 23Tuesday, July 24
09:00   Registration 09:00   MS 6: Lasiecka, Webster (3/5)
10:00   Opening             MS 11: Hofmann, Plato (1/3)
10:30   Plenary: Lewicka             MS 12: Gong, Jin, Li (1/3)
11:30   Plenary: Kunisch             MS 18: Paganini, Sturm (3/3)
12:30   Lunch             Contributed (2/8)
14:00   MS 4: Gugat, Tröltzsch (1/2) 10:30   Coffee break
            MS 6: Lasiecka, Webster (1/5) 11:00   MS 1: Kreuzer, Smears (1/3)
            MS 18: Paganini, Sturm (1/3)             MS 6: Lasiecka, Webster (4/5)
            MS 21: Kröner, Winkler (1/2)             MS 10: Festa, Göttlich, Knapp (1/4)
            MS 22: Kaltenbacher, Wald (1/2)             MS 11: Hofmann, Plato (2/3)
15:30   Coffee break             MS 23: Cristof, Susu (3/3)
16:00   MS 4: Gugat, Tröltzsch (2/2) 12:30   Lunch
            MS 6: Lasiecka, Webster (2/5) 14:00   Plenary: Terlaky
            MS 18: Paganini, Sturm (2/3) 15:00   Plenary: Kornhuber
            MS 21: Kröner, Winkler (2/2) 16:00   Coffee break
            MS 22: Kaltenbacher (2/2) 16:45   MS 1: Kreuzer, Smears (2/3)
            Contributed (1/8)             MS 6: Lasiecka, Webster (5/5)
18:00   Welcome reception             MS 10: Festa, Göttlich, Knapp (2/4)
              MS 11: Hofmann, Plato (3/3)
              MS 23: Cristof, Susu (3/3)
              Contributed (3/8)
 
 
Wednesday, July 25Thursday, July 26
09:00   MS 9: Botkin, Turova (1/2) 09:00   MS 5: Breiten, Pfeiffer (1/3)
            MS 10: Festa, Göttlich, Knapp (3/4)             MS 14: Herzog, Kostina (1/3)
            MS 12: Gong, Jin, Li (2/3)             MS 16: Avalos, Geredeli (3/3)
            MS 16: Avalos, Geredeli (1/3)             MS 19: Brune, Schlottbom (1/2)
            MS 17: Bertrand, Birk (1/2)             MS 20: Stettner (1/5)
            Contributed (4/8) 10:30   Coffee break
10:30   Coffee break 11:00   MS 1: Kreuzer, Smears (3/3)
11:00   MS 9: Botkin, Turova (2/2)             MS 5: Breiten, Pfeiffer (2/3)
            MS 10: Festa, Göttlich, Knapp (4/4)             MS 14: Herzog, Kostina (2/3)
            MS 12: Gong, Jin, Li (3/3)             MS 19: Brune, Schlottbom (2/2)
            MS 16: Avalos, Geredeli (2/3)             MS 20: Stettner (2/5)
            MS 17: Bertrand, Birk (2/2) 12:30   Lunch
            Contributed (5/8) 14:00   Plenary: Cardaliaguet
12:30   Lunch 15:00   Plenary: Harbrecht
14:00   Plenary: Schönlieb 16:00   Coffee break
16:00   Excursion 16:45   MS 3: Neitzel, Wachsmuth (1/1)
19:00   Conference dinner             MS 5: Breiten, Pfeiffer (3/3)
              MS 14: Herzog, Kostina (3/3)
              MS 15: Schmitzer, Wirth (1/3)
              MS 20: Stettner (3/5)
              Contributed (6/8)
 
 
Friday, July 27
09:00   MS 2: Götschel, Siebenborn (1/2)
            MS 7: Pietschmann, Wolfram (1/2)
            MS 8: Avdonin, Maksimov (1/2)
            MS 15: Schmitzer, Wirth (2/3)
            MS 20: Stettner (4/5)
            Contributed (7/8)
10:30   Coffee break
11:00   MS 2: Götschel, Siebenborn (2/2)
            MS 7: Pietschmann, Wolfram (2/2)
            MS 8: Avdonin, Maksimov (2/2)
            MS 15: Schmitzer, Wirth (3/3)
            MS 20: Stettner (5/5)
            Contributed (8/8)
12:30   Lunch
14:00   Plenary: Wirth
15:00   Closing